Ora Guvernatorului

Vineri, 10 noiembrie 2023, a marcat o zi emoționantă pentru membrii cluburilor Rotary Dej și Rotary Gherla. Am avut privilegiul de a-l întâmpina pe distinsul Ovidiu Constantin Bunget, Guvernatorul Districtului Rotary 2241, împreună cu asistent guvernator, Adrian Toth.

În cadrul “Orei Guvernatorului”, dl. Bunget a prezentat o analiză detaliată a activităților cluburilor din district, punând accent pe importanța proiectelor majore în desfășurare și pe necesitatea dezvoltării unor legături mai strânse între cluburi. De asemenea, s-au transmis mesajele inspiratoare ale lui Gordon McInally, Președintele Rotary International, sub tema „Create Hope in the World”.

Prezentările oferite de clubul Rotary Dej, inițiate de președintele Marius Butuza, alături de cele ale clubului Rotary Gherla, prezentate de președintele Gheorghe Ifinca, au adăugat valoare întâlnirii.

Ca simbol al colaborării și aprecierii comune, cluburile au efectuat schimbul de fanioane, marcând acest moment prin acordarea de plachete comemorative reciproc.

Prezența Guvernatorului districtului a oferit o ocazie unică membrilor cluburilor de a primi mesaje și îndrumări direct de la guvernator. A fost un eveniment care a respectat protocolul Rotary, începând cu tradiționala bătaie de clopot și urmat de intonarea imnurilor, culminând cu inspiratorul mesaj al guvernatorului.

Această întâlnire subliniază angajamentul nostru comun de a aduce schimbări pozitive în comunitate și în lume, motivându-ne să continuăm munca noastră cu dedicare și speranță.